Je to rebel… tedy, rebelská koučka

autor: | 9. 7. 2021 | Blog

Rozhovor s Janou Jánovou

Rozhovor s Janou Jánovou

Neskutečně silná energie a uchvacující medový hlas nás při rozhovoru pohltil, ale pokud raději čteš, než koukáš či posloucháš, přinášíme ti rozhovor Poliny ŠevčíkovéJanou Jánovou pro Svět podnikatelek také v textové podobě.

Protože, nezáleží na tom, zda jsi koučka, nebo podnikáš v úplně jiné oblasti, rozhovor s rebelskou koučkou Janou Jánovou nesmíš vynechat tak jako tak.

Polina:

Krásný den všem a vítáme vás, milé ženy, u našeho rozhovoru s rebelskou koučkou a mentorkou Janou Jánovou. A než se na to vrhneme, tak se vám  jenom krátce představím. Jsem Polina ševčíková a jsem tvůrcem projektu Svět podnikatelek a také mentorkou autentického byznysu.

V těchto našich rozhovorech se můžete potkávat se všemi tvůrkyněmi, které společně se mnou tenhle náš Svět tvoří. A jednou z nich je i můj dnešní host. Dneska jsem si pozvala Janu Jánovou. Jani, pojď se nám představit, protože já tě znám, ale ostatní třeba ne. Řekneš nám něco o sobě?

Jana Jánová:

Jasně. Ahoj já vás všechny vítám, jsem ráda, že jsme tady takhle spolu, Poli. Já jsem Jana Jánová, říkám si rebelská koučka. A kromě toho, že jsem skutečně koučka, profesionální koučka, tak jsem taky mentorka, byznys mentorka a mám taky podcast Srdeční záležitosti. Takže se považuju taky za “podcasterku”. Podcast mám vlastně skoro už rok a je to taková moje srdeční záležitost 😀.

Polina:

Ano, kdo jste neslyšeli Janin podcast, vězte, že je úžasný. A taky tam jsme i ze Světa podnikatelek.To byl takový hodně unikátní podcast, natáčelo nás 15 dohromady a vzniklo z toho úžasné vysílání. No, Jani, pojď nám říct, jak ses vlastně dostala ke koučinku? Protože věřím, že tvá cesta nebyla jen, že ses rozhodla a hotovo. Určitě jsi nebyla koučkou celý život. Jak to u tebe bylo?

Jana Jánová:

To je docela zajímavá historka, já jsem takhle jednou ležela v posteli naprosto vyhořelá. Byla jsem v té době manažerkou maloobchodní sítě a zrovna jsem “dobudovala” zcela nový obchod. Nabírala jsem prodavačky a tak dále. A tak jsem se při tom vyšťavila, že jsem lehla a musela jsem ležet několik dní. V práci to samozřejmě vůbec nepřivítali, protože jsem tam byla zapotřebí pořád. Ale, já jsem si prostě dala pauzu. 

A v tu chvíli jsem měla čas na sebe a čas na to se podívat trošku po internetu a zaujala mě kampaň mé budoucí koučovací školy “Život jako hra”. Tehdy zrovna řešili přesně to, co jsem v tu chvíli potřebovala. Chtěla jsem lépe vést tým a být pozitivní leader. Chtěla jsem ženy, protože v práci byly převážně ženy, podporovat, aby byly šťastné. A ta kampaň mě tak zaujala, že jsem začala poslouchat jejich webináře a hned jsem se nadchla. V průběhu onoho roku jsem už byla v tréninku. Ale předtím ještě předcházela výpověď.

Polina:

To musela být “zábavná” chvilka.

Jana Jánová:

Ano, bylo to docela zajímavé. Já jsem nejdřív totiž nabídla svému zaměstnavateli, že bych ten koučovací trénink chtěla dělat, a jestli by měl zájem o koučování, že by se to u nás v práci docela hodilo. Bohužel, nebo bohudík, tehdy zaměstnavatel můj návrh odmítl a vůbec by tehdy ani neuvítali, abych se uvolňovala z práce. 

A protože přece jenom trénink koučů je časově náročný. Nejde jen o samotný trénink, ale především musí člověk koučování trénovat v praxi, a to bylo něco, co se zaměstnavateli právě nelíbilo. Ovšem pro mě to bylo něco tak úžasného, hned jsem věděla, že to prostě dělat chci. Dala jsem teda výpověď, abych to dělat mohla, abych byla koučka.

Polina:

To je úžasná odvaha, Jani. Moje druhá otázka vlastně navazuje. Ty se nazýváš rebelskou koučkou. Měla jsi to rebelství v sobě vždycky, nebo si se k tomu nějak dopracovala skrze své zkušenosti?

Jana Jánová:

No, musím říct, že rebel tady byl asi dřív než kouč. Rebel je taková moje podstata. Hlavně samozřejmě podstata mého mládí. Nicméně, já se ráda dívám i do budoucnosti. Nechci se totiž dívat úplně na tu minulou Janu, ale chci se dívat na tu budoucí Janu a k ní ten rebel patří taky. 

Chvíli jsem si myslela, že ne. Že už ho nepotřebuju a že ho vynechám. Ale když jsem se rozhodla, že prostě rebel už do mého brandu nepatří, tak najednou tam zůstalo takové neuvěřitelné prázdno a najednou, jako by se Jana neuměla rozhodovat a nevěděla, co dělat. 

Takže po měsíci takového tápání jsem se rozhodla rebela přizvat zpátky. Dospěla jsem k tomu, že ke mně patří, že ho mám prostě ráda a že můžu být rebelský kouč. Že nemusím být korporátní kouč s límečkem, manžetami a v kostýmku, ale můžu být prostě taková jaká jsem.

Polina:

A projevuje se to i na samotné práci? Věřím, že ano, protože každá koučka je jedinečná.  Jak se tvé rebelství projevuje v tvém koučinku? Jaký je tvůj unicorn faktor, jak to nazvala při minulém rozhovoru Alessandra Lanzafame? Je rebelství tvůj unicorn faktor, tvoje jedinečnost?

Jana Jánová:

Určitě ano, rebelství se v mé práci projevuje velmi. Vnímám to z toho, jak působím na klientky. A i klientky, které ke mně chodí, tak buď samy jsou rebelkami a potřebují jen v tom svém rebelství podpořit a ujistit se o správnosti své cesty. Anebo jím naopak tahle součást chybí a potřebují se ji spíš trošku naučit, okoukat, být trošku průraznější, mít ostřejší lokty. A to se určitě v mé práci zrcadlí. 

Dokážu vnímat své klientky, vnímat je energeticky a skutečně je podporovat, podporovat je svojí energií. 

Nicméně, když ses ptala na unicorn faktor, tak si myslím, že to je u mě ještě něco jiného. Já jsem velmi soucitný rebel.  Ne, to není z mojí hlavy, to mám od svých klientek. Ony vyloženě cítí, že ode mě proudí podporující energie. A to nejen tak, že je podporuji třeba na sociálních sítích, komentuju jim příspěvky, že je podporuji na messengeru, že si třeba napíšeme i nějaký e-mail, ale, cítí vyloženě podporující energií, tu sílu, kterou do našeho vztahu dávám. Tak to je můj unicorn faktor.

Polina:

Tak to je velká síla mít v jednom podporu fyzickou i energetickou. To je krásné, Jani, to je úžasné. Tvoje klientky jsou šťastné ženy a bezpochyby jsou rády že tě mají. Ale co tobě dává tvoje práce? Co na ní máš nejraději? Co tě nejvíc nabíjí a kvůli čemu vlastně miluješ to, co děláš?

Jana Jánová:

Já jsem si koučink nejdříve vyzkoušela pořádně sama na sobě. A vlastně to, co na něm miluju jako klient, tak na něm miluju I jako kouč. 

A to je uvědomění, ten zázračný okamžik, který přichází jen tak mezi slovy a někdy přichází úplně mimo koučovací rozhovor. 

Je to prostě takový to, když ti to pěkně všechno docvakne, všechno se to dá do kupy a najednou víš. Najednou cesta začíná být jasná. Někdy je jasná úplně. Jindy se projasní trošku, ale prostě konečně něco sepne. Často to cvaknutí úplně slyším a najednou to tady je, něco co tady před chvíli ještě nebylo. Tak to je zázrak koučování.

Polina:

To je nádherný. No a pověz nám, ty jsi na koučování postavila i tvůj trénink pro Svět podnikatelek. Řekneš o něm ženám něco víc?

Jana Jánová:

No, jasně. Já jsem hodně přemýšlela nad tím ne ani tak co, ale jakým způsobem to udělat. A nakonec jsem to zase udělala relativně rebelsky a zároveň tak, jak je mi to nejbližší. Já jsem prostě nejsilnější v tom, když si s někým povídám, když s někým vedu rozhovor. I proto jsem se rozhodla svůj trénink udělat formou rozhovoru. 

Je to taky logické, protože já se v tréninku s vámi bavím o koučovacím rozhovoru. A představa, že se budu bavit o koučovacím rozhovoru a budu demonstrovat jen něco jako já sama mně přišlo velmi zvláštní a těžké. Takže, nakonec jsem si přizvala sparing partnerku Žanetu Spencer, která je začínající koučkou. Ona se mě ptá a já odpovídám a zároveň si občas střihneme nějaké koučování. Dokonce jedna lekce mého tréninku je úplně celá pojata jako koučovací ukázka. 

Je to prostě živé interaktivní a vůbec to nebylo připravené. Jasně měly jsme trošičku daný rámec, měly jsme trochu dané i otázky., ale co vlastně nakonec bude řečeno, to nebylo úplně jasné. Hlavně Žaneta to vůbec nevěděla. A taky samozřejmě vůbec nevěděla, co se bude dít v těch ukázkách, takže je to celé hodně živé a naostro.

Polina:

Tak, já už se na to strašně těším, protože když mentoruju své klientky, tak koučování je toho součástí. A taky si právě procházím koučovacím tréninkem, takže se hrozně těším na to, až si zase doplním svoje znalosti a zkušenosti. Díky.

Ale teď jsem se chtěla zeptat ještě z jiného soudku. Ty nejsi jenom koučka, ale jsi i máma. Jak to teď máš? Jak vlastně zvládáš vybalancovat vše mezi prací a dětmi? Já mám pocit, že je to nekonečná otázka pro nás všechny a je vždycky úžasná inspirace slyšet, jak to zase další z nás vymýšlí a dělá.

Jana Jánová:

Já si myslím, že na to pro nás pro všechny existuje jedna zásadní odpověď, a to je delegování. A to je to, co neustále dělám. Delegování nespočívá jenom v tom, že třeba deleguju práci na virtuální asistentku. Ale spočívá i v tom, že teďka v tuto chvíli, protože mé dítě i kdyby chtělo, tak do školky ani jinam nemůže, domlouvám se s rodinou, mám slečnu na hlídání, takže deleguju vlastně i své děťátko.

A pak, druhý tip je dělat práci efektivně. Já si vyhrazuju čas, kdy koučuju, kdy vedu skupinu, kdy natáčím podcast atd. Všechno má svůj pevně daný čas a já se snažím nedělat ty činnosti o moc déle, než jsem si vyhradila. Ono to k tomu velmi svádí, protože miluju svoji práci. 

Neskutečně mě třeba baví se bavit třeba i ve skupině o tom, co dělám a vířit tam ty komentáře, dávat další a další příspěvky. Ale, potom to začne být v nerovnováze doma, a to je přesně ten okamžik, kdy se člověk musí zastavit a začít to zase vracet do rovnováhy. Protože, to co máme doma, ta podpora partnera a podpora, třeba i starších dětí, to je něco, co tady je, ale nemusí tady být. A ve chvíli, když to nebude O.K. doma v tom zázemí, tak to nebude potom O.K. ani v koučování a v mé práci. Jako kouč potřebuji mít tyhle věci vyvážené. Ano, je to náročné, ale stojí to za to.

Polina:

Ano, ano a mám pocit, že vyvažování je neustálá práce. Ale je krásná a děkuji moc, Jani, za tvůj vhled. Kdybys chtěla ještě říct, nějaký typ třeba, co ti v tom vyvažování pomáhá? Třeba jednu malou drobnost, tak budu moc ráda.

Jana Jánová:

Asi komunikace, přímá komunikace a dobrý výběr lidí, které mám v týmu, kteří mi pomáhají, na které to deleguju. Takže kromě partnera, to jsou moji skvělí spolupracovníci. Já v tuto chvíli mám novou spolupráci s jednou úžasnou, myslím si, že je ještě slečna. Ona není virtuální asistentka, ale pracuje se zvukem a videem. A s tou se to zvedlo o několik desítek procent, protože je to rychlé, efektivní. Okamžitě si rozumíme, co jedna po druhé chce a má to propracovaný řád. Já mám tendenci být chaotik spíše a ona mně dává ten řád tady v tomhle. A to je třeba věc, která mi neuvěřitelně pomáhá. Takovéhle typy spolupráce, kdy ty lidi si absolutně sednou.

Polina:

To mám také hrozně ráda. Občas je úžasné, když nás naše asistentka doplní. Já jsem stejná, taky jsem víc chaotik a kreativec, takže taky potřebuju po boku někoho, kdo zorganizuje můj kreativní chaos. A jak říkáš, někdo. kdo z toho vytvoří zase něco o úroveň výš. Děkuju moc, Jani. To byl skvělý tip. 

My se s vámi takhle rozloučíme. Janu najdete i na Facebooku, nebo na jejím webu, takže ji určitě neváhejte kontaktovat. A já ti, Jani, ještě jednou děkuju za to, že jsi přijala pozvání, byl to úžasný rozhovor, děkujeme ti za něj. A vám všem ostatním přejeme krásný den.

Jana Jánová:

Díky. Ahoj, mějte se krásně.

Svět podnikatelek je platforma, kde obsah tvoří podnikatelky pro podnikatelky. Naším hlavním a nejdůležitějším heslem je “společně jsme silnější”. Protože, když se navzájem podporujeme, když navzájem sdílíme svoje talenty, svoje znalosti a zkušenosti, tak se stáváme neporazitelnými a můžeme opravdu, a v to pevně věřím a vím, měnit svět k lepšímu. Chceš se přidat ať už jako členka, nebo jako tvůrkyně a pomoci nám měnit svět? Skvělé, těšíme se na tebe → Svět podnikatelek.

Polina Ševčíková

Polina Ševčíková

Business Architect & Mentor pro CEO's. Moji misí je pomáhat ženám v růstu. Mým cílem je, aby ses naučila prorazit v podnikání klidně od úplných začátků a hlavně na to nikdy nebyla sama.
cs_CZCzech

Pin It on Pinterest

Share This